Najlepsze rozwiązania w pakowaniu jedzenia dla gastronomii


Zastanawiasz się, czy opakowania, z których korzystasz w swoim lokalu, są odpowiednie? A może dopiero stoisz przed podjęciem decyzji, w czym najlepiej zaserwować potrawy klientom? Dowiedz się, co najlepiej sprawdzi się do pakowania jedzenia w gastronomii.

Klienci coraz częściej korzystają z wygody, jaką daje im spożywanie w domu dań zamówionych w restauracji. Opcja „na wynos” stała się standardem w gastronomii. Co za tym idzie, opakowania jednorazowe to must-have dla każdego lokalu. Restauracje oferują rozmaite potrawy, a do każdej z nich potrzebują odpowiedniego opakowania. Stąd pytanie: jakie są najlepsze sposoby na zapakowanie jedzenia?


Spis treści:

 

1. Rodzaje opakowań stosowanych w gastronomii 

Istnieje wiele rodzajów opakowań jednorazowych, które wykorzystywane są w gastronomii. Ich podział ma związek z materiałami używanymi do produkcji.  Stworzone są z papieru, plastiku, tektury, styropianu lub (zyskującej na popularności i bardzo ekologicznej) trzciny cukrowej, tzw. bagassy. To, w jakich opakowaniach serwuje się jedzenie, zależy od potrzeb gastronomicznych oraz grupy docelowej klientów.

Dla każdego opakowania można znaleźć bardziej budżetową wersję na spakowanie jedzenia. Przykładem jest użycie folii aluminiowej, jednak ma to wpływ na komfort spożywania posiłku. Zdecydowanie lepiej użyć opakowań przeznaczonych do konkretnych rodzajów żywności.

opakowania


2. Dlaczego warto wybrać opakowania jednorazowe?

Tempo życia ludzi uległo znacznemu przyśpieszeniu. Spowodowało to znaczne zmniejszenie czasu, który społeczeństwo poświęcało na przygotowanie posiłków. Wśród lokali gastronomicznych królują bary szybkiej obsługi typu fast-food. W nich opakowania jednorazowe to podstawa wydawania jedzenia. Korzyści dla właścicieli to m.in. mniejsze zużycie wody, zaoszczędzenie czasu pracowników. Wszystko to skutkuje poniesieniem mniejszych kosztów związanych z serwowaniem jedzenia.

Opakowania jednorazowe to wygoda – zarówno dla klientów, jak i restauracji. Używane są nie tylko w daniach serwowanych na wynos, ale coraz częściej zastępują klasyczne naczynia.

2.1. Jakie opakowanie na frytki wybrać? 

Produkty, takie jak frytki, są często podawane w opakowaniach jednorazowych nawet w  lokalu — najczęściej w miejscach typu fast-food.  Do serwowania frytek najlepiej sprawdzą się opakowania papierowe. Dlaczego? Opakowanie na frytki powinno być wykonane są z tłuszczoodpornej tektury, która nie przecieka i nie chłonie tłuszczu. Dodatkowo, nie zajmują dużo miejsca w kuchennym magazynie, ponieważ mogą być przechowywane złożone na płasko. Alternatywą dla tradycyjnych opakowań na frytki są rożki, które świetnie sprawdzą się także do frytek belgijskich czy churros.

2.2. Które pudełko na pizzę jest najlepsze?

Do najpopularniejszych dań serwowanych na wynos należy pizza. To, jaki karton na pizzę  wybierzesz, ma wpływ na jakość potrawy, którą otrzymuje klient. Kartony na pizzę wykonane z tektury fali B są dwa razy grubsze niż te stworzone z fali E. Ale co to oznacza w praktyce? Dzięki potrójnej warstwie tektury, karton lepiej trzyma ciepło oraz jest bardziej odporny na złamania. Różnice w wyglądzie są niewidoczne, jednak w ogólnym rozrachunku warto zainwestować w trwalsze kartony. Ważne jest, by pamiętać o zastosowaniu półpergaminu lub folii pod pizzę, gdyż takie są wymogi sanitarne. 

2.3. Pudełko na burgera — na co warto zwrócić uwagę?

Gdy w głowie pojawia się hasło: opakowanie na burgera , najprawdopodobniej wyobrażamy sobie papierowe opakowania ze znanych restauracji szybkiej obsługi. Opcji do pakowania burgerów jest wiele. Od tradycyjnych papierowych kopert, przez tekturowe pudełka, po pojemniki z trzciny cukrowej. Najistotniejszą kwestią jest znalezienie rozmiaru, który będzie odpowiedni. Warto zmierzyć serwowane burgery, bo dobrać odpowiednie opakowanie. Jak powszechnie wiadomo — burger burgerowi nierówny. Kolejnym ważnym aspektem jest zdecydowanie, jaki materiał spełni potrzeby lokalu. Opakowania z trzciny cukrowej oraz pudełka tekturowe są sztywne, bardzo dobrze trzymają temperaturę, a także nadają się do recyklingu. 

2.4. Opakowania na sushi — wersja na wynos

Opakowania na sushi najczęściej dzielone są na dwa warianty: papierowe oraz plastikowe. Opakowania papierowe cechuje ekologia, estetyczny wygląd oraz korzystna cena. Papierowe sushi boxy przeważnie zaprojektowane są w wersji z okienkiem, co wpływa na ładniejszą prezentację produktów. Zdecydowanie częściej to właśnie w nich otrzymamy posiłek. Pudełka wykonane z plastiku są natomiast stabilniejsze, co ułatwia transport. 

 

3. Menuboxy — co lepiej: styropian czy trzcina cukrowa?


Jak powszechnie opakowania ekologicznewiadomo, zapisy ustawy SUP mówią o zakazie produkcji, dystrybucji oraz używania opakowań styropianowych (EPS). Jedno z najtańszych i najwygodniejszych opakowań jednorazowych ma zostać zabronione od 2023 roku. Temat opakowań styropianowych szczegółowo omówiliśmy w artykule:  Jak długo jeszcze będzie można stosować opakowania styropianowe .

Mimo dotychczasowej popularności styropianu, w 2023 lepiej z niego zrezygnować i zdecydować się na opakowania eko . Menu boxy stworzone z bagassy nie mają wpływu na smak pakowanego jedzenia. Opakowania z trzciny cukrowej mogą wytrzymać temperatury do 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu są odpowiednie zarówno do dań zimnych, jak i ciepłych. 

Gastronomia ma różne potrzeby. Czasami istotną rolę odgrywa w niej aspekt wizualny. W sprzedaży dostępne są opakowania, które wyglądem przypominają styropian. Tę cechę posiadają pojemniki wykonane z EPP, czyli spienionego polipropylenu. W odróżnieniu od styropianu są ekologiczne oraz bardziej wytrzymałe na złamania.

Wiedza o opakowaniach ekologicznych w XXI wieku jest niezwykle potrzebna. Warto wiedzieć więcej o pudełkach wykorzystywanych w gastronomii. 


4. Opakowania do zgrzewania

W przypadku pojemników do zgrzewu pojawiają się dwie opcje do wyboru. Są to  ekologiczne opakowania do zgrzewu  oraz zdecydowanie bardziej powszechne — opakowania plastikowe. Oba rodzaje idealnie nadają się do dań na wynos. Świetnie trzymają temperaturę, a jeśli pojawi się potrzeba — można odgrzać w nich posiłek w kuchence mikrofalowej. Opakowania do zgrzewania wykorzystuje się do hermetycznego pakowania jedzenia. Użycie zgrzewarki maszynowej nie ma żadnych negatywnych konsekwencji, ponieważ pojemniki są odporne na wysokie temperatury. Jest to doskonałe rozwiązanie dla cateringów oraz lokali oferujących obiady tradycyjne. Zarówno opakowania z trzciny cukrowej, jak i te wykonane z polipropylenu, można poddać recyklingowi. Jednak bagassa, czyli włókna roślinne z pulpy trzcinowej,  ma dodatkową zal etę — jest biodegradowalna. 


5. Opakowania jednorazowe jako reklama restauracji.

Opakowania jednorazowe to świetny sposób na reklamę Twojej restauracji. Pewnym standardem stało się znakowanie pudełek na pizzę, burgera, frytki lub sushi. Logo znajdujące się na opakowaniach ma wiele zalet. Między innymi buduje świadomość marki, a także sprawia, że klienci szybciej zaczynają kojarzyć dany lokal. Dodatkowo, ludzie coraz chętniej dzielą się swoim życiem na portalach społecznościowych, a nic nie sprawdza się tak dobrze, jak poczta pantoflowa 😉

Chciałbyś, by twoja restauracja mogła wydawać jedzenie w pojemnikach z własnym nadrukiem? Dowiedz się więcej o dedykowanych opakowaniach produkowanych przez Tedmark. 


6. Gdzie kupić jednorazowe opakowania?

Obecnie na rynku działa wiele hurtowni oferujących różnego rodzaju opakowania dla branży gastronomicznej. Dlatego wybór odpowiedniej hurtowni opakowań gastronomicznych jest często trudną decyzją dla właścicieli firm gastronomicznych. Chcesz wiedzieć jak wybrać firmę oferującą produkty najwyższej jakości Wybierając idealnego dostawcę warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

• Szeroka gama opakowań.
• Indywidualne podejście do każdego klienta.
• Bardzo szybka realizacja zamówienia.
• Personel doradzający w doborze opakowań do zastosowania w konkretnych placówkach gastronomicznych.

W Tedmark wszystkie produkty są dostępne bezpośrednio na naszej stronie internetowej. Potrzebujesz określonego rodzaju pojemnika? Sprawdź naszą ofertę pojemników gastronomicznych .