Dużo mówi się o ekologii i następstwach niestosowania się do jej wytycznych. Mimo że nie są nam obce hasła ekologia i recykling. To czy na pewno wiemy, jak rozpoznawać co jest ekologiczne i które opakowania nadają się do recyklingu?
Opakowania ekologiczne to takie, które w swoich założeniach obciążają środowisko dużo mniej niż opakowania, które nie są za takie uznawane.
Mimo że świadomość dotycząca wpływu na środowisko stale rośnie — zarówno wśród producentów opakowań, firm, jak i konsumentów — to nadal często nie jesteśmy pewni czy wybrane przez nas rozwiązania, są na pewno korzystne dla środowiska i jak je rozpoznawać.
Na rynku znajduje się wiele materiałów pozornie ekologicznych. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jakie rodzaje opakowań ekologicznych i gotowych do recyklingu dostępne są na rynku i czy warto stosować je w gastronomii.
Na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów opakowań ekologicznych. Co za tym idzie coraz trudniej połapać się, które z nich są gotowe do recyklingu, biodegradowalne czy kompostowalne.
Zacznijmy więc od podziału ogólnego. Opakowania biodegradowalne to pierwsza grupa ekologicznych zamienników plastiku. W skład opakowań biodegradowalnych wchodzą:
Produkty z PLA, czyli specjalnego rodzaju plastiku uzyskiwanego z mączki kukurydzianej.
Produkty z PHA, czyli uzyskanego w procesie przetwarzania cukrów podobnego do plastiku materiału.
Również, produkty uzyskane z celulozy lub skrobi.
Wśród materiałów biodegradowalnych można wyróżnić, te nadające się do kompostowania. Opakowania kompostowalne, to takie, które podczas składowania odpadków ulegają rozkładowi. Z pomocą temperatury i mikroorganizmów przekształcają się w nawóz organiczny. Do takich materiałów zaliczamy: produkty z trzciny cukrowej (bagassy), słomy, bambusa i innych produktów pochodzenia naturalnego.
Warto na pewno nadmienić, że opakowania z materiału PLA przeznaczone są również do kompostowania w warunkach przemysłowych, natomiast obecnie w Polsce nie ma ku temu odpowiedniej infrastruktury. Powoduje to, że PLA pozostaje biodegradowalne, natomiast kompostwanie go jest utrudnione. Nadal jednak pozostaje bezpieczniejsze dla środowiska niż jego plastikowe odpowiedniki.
Pozostają jeszcze opakowania, które można poddawać recyklingowi, czyli wszelkiego rodzaju opakowania szklane, papierowe, także z plastiku przeznaczonego do recyklingu (PET). Oczywiście, bezpieczniejszymi dla środowiska opakowaniami są te otrzymywane w drodze recyklingu.
Na przykład opakowania z tworzywa rPET, czyli otrzymane z surowca wtórnego. Opakowania rPET pochodzące z recyklingu to popularne rozwiązanie. Dostępne są w większości hurtowni handlujących opakowaniami.
Większość plastików jest obecnie możliwa do ponownego przetworzenia, należą do nich materiały takie jak:
Jak łatwo się domyślić, podstawową zaletą korzystania z opakowań ekologicznych jest wpływ na środowisko naturalne. Dzięki procesowi recyklingu jesteśmy w stanie wytwarzać nowe produkty, zachowując przy tym, jak najmniejszy wpływ na środowisko. W taki sposób oszczędzamy surowce oraz energię, która staje się z dnia na dzień dobrem coraz trudniej dostępnym.
W przypadku opakowań ekologicznych oksydegradowalnych i biodegradowalnych, a także kompostowalnych minimalizowane jest również zużycie energii, a także negatywny wpływ na ekosystem. Dzięki czemu opakowania takie są bezpieczne dla środowiska i człowieka.
Ponadto opakowania ekologiczne posiadają dokładnie takie same zastosowania dla gastronomii i dla domu jak opakowania nieekologiczne. Często cechuje je wysoka estetyka wykonania, a jednocześnie zachowują niską cenę.
Rosnąca świadomość powoduje, że marki coraz częściej decydują się na zastosowanie opakowań ekologicznych. Według badań rynkowych wpływa to pozytywnie na ich postrzeganie przez konsumentów. Wiele firm, w tym duże firmy i znane marki, decydują się również na ruchy typowo PR-owe, oferując konsumentom warianty swoich produktów w wersji pozornie ekologicznej. Dlatego tak ważne staje się, abyśmy zarówno jako przedsiębiorcy, ale i konsumenci stale zwiększali poziom swojej wiedzy na temat alternatywnych rozwiązań, które wspierają faktyczną ochronę środowiska.
Obecnie materiały nadające się do recyklingu wydają się być przyszłością i szansą rynku. Recykling nie tylko pozytywnie wpływa na gospodarkę środowiskową, ale jest też szansą na oszczędność w dłuższej perspektywie.
Pytanie, czy opakowania eko w gastronomii mają sens, zadaje sobie pewnie niejeden właściciel biznesu gastronomicznego. Pytanie jednak powinno brzmieć zgoła inaczej. Nie "czy", ale dlaczego opakowania eko w gastronomii mają sens.
Opakowania ekologiczne, pochodzące z recyklingu, opakowania biodegradowalne takie, których możliwe jest ponowne wykorzystanie. To już nie tylko moda, ale, kierunek w którym zmierza wiele firm.
Po pierwsze dlatego, że zalety korzystania z takich rozwiązań są dla nas coraz bardziej widoczne.Po drugie, firmy zdają sobie sprawę z nacisku, jaki kładzie na ekologię Unia Europejska. Przedsiębiorcy, szczególnie branży HoReCa, stają w nowej roli edukatorów społecznych, za którymi podążają konsumenci.
Trwa więc proces, w którym firmy okazując wsparcie w walce o zdrowe środowisko naturalne — zyskują na odbiorze wśród klientów. Budując trwałe relacje z konsumentami, przez okazanie, że jakość ma dla branży gastronomicznej olbrzymie znaczenie.
Zaletą takiego podejścia jest na pewno wzrost powracających do lokalu czy firmy klientów.
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, opakowania ekologiczne to najczęściej też opakowania o zwiększonej estetyce.
Dzięki czemu produkty i dania prezentują się o wiele korzystniej. Opakowania z materiałów takich jak bagassa czy karton pozwalają nam cieszyć się pięknym daniem, które przestaje przypominać masowo produkowane dania podawane w plastiku.
Podsumowując, korzystanie z opakowań ekologicznych nie tylko pomaga utrzymać środowisko w dobrym stanie, ale jest też szansą na zbudowanie bliskiej relacji z klientami.
Firma Tedmark, wśród szerokiego asortymentu opakowań jednorazowych posiada również kategorię: Opakowania eko. W kategorii tej dostępne są:
W tych kategoriach znaleźć można opakowania z materiałów nadających się do recyklingu oraz opakowania biodegradowalne. W tym na przykład produkty z popularnej bagassy. Opakowania są dostępne w sklepie internetowym tedmark od ręki.
O autorze:
Patrycja, to ekspertka ds. mediów społecznościowych i rynków e-commerce. Specjalizuje się w wykorzystywaniu nowych trendów rynkowych w handlu produktami dla gastronomii. Interesuje się również fotografią produktową, która pomaga w kreowaniu atrakcyjnej wizualizacji naszych opakowań. Poza tym, zgłębia wiedzę dotyczącą ekologicznych rozwiązań, wspierająć firmę w promowaniu świadomych, ekologicznych opcji w branży opakowań gastronomicznych.