Znaki ekologiczne na opakowaniach – co oznaczają?

znaki ekologiczne

   

Jak interpretować symbole ekologiczne? Jakie są ich rodzaje i czy warto zwracać na nie uwagę? Niejednokrotnie napotykamy na opakowaniach wielu produktów na znaki, które opisują ich cechy charakterystyczne, ale czy umiemy je prawidłowo odczytać? 

 

Na pewno, nie raz zdarzyło Ci się trzymać w dłoni kubek lub opakowanie opatrzone różnymi znaczkami. Takie etykiety z zawartymi symbolami, kryją dla nas wiele cennych informacji o opakowaniu.

Chcesz zadbać o środowisko, umieścić opakowanie w odpowiednim pojemniku albo chcesz wiedzieć, które opakowania mogą zostać poddane recyklingowi. Wiedza o znaczeniu symboli na opakowaniach może okazać się bardzo przydatna w codziennym życiu.

Czy umiemy odczytywać i prawidłowo interpretować symbole ekologiczne na opakowaniach?
 

Spis treści

 

Znaki ekologiczne na opakowaniach – co oznaczają?

1. Co oznaczają znaki ekologiczne na opakowaniach

 

Znaki ekologiczne na opakowaniach wskazują jaki wpływ na nas czy środowisko ma dany produkt.

Oznaczenia chemiczne czy środowiskowe to ważne oznaczenia, zarówno dla producentów, jak i konsumentów docelowych. Mogą oznaczać produkty, które poddane pewnym czynnikom atmosferycznym mogą stać się niebezpieczne dla człowieka lub środowiska. Mogą być też wskazówką, co należy zrobić z pojemnikiem po zużyciu takiego produktu. Co najważniejsze, są informacją o różnych certyfikatach ekologicznych i wykorzystanych do produkcji materiałach. Znajomość, tych symboli na pewno zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale też świadomość jak dane opakowanie czy produkt wpływają na otaczający nas świat.

Symboleopakowanie ekologiczne przedstawiają informacje o stopniu recyklingu danego produktu. Mają one pomóc nam w podjęciu świadomej decyzji co do wyboru konkretnego produktu. Najczęściej spotykamy się ze znakami ekologicznymi oznaczającymi pochodzenie oraz rodzaj materiałów użytych w procesie produkcji opakowania. Ważne dla nas informacje o tym, czy opakowanie nadaje się do recyklingu, czy opakowanie możemy zaliczyć do produktów ekologicznych, jaki rodzaj certyfikatu posiada dany produkt. Jakie organizacje odpowiedzialne są za przyznanie tych certyfikatów i jaki rodzaj utylizacji produktu przewidział jego producent.

 

2. Rodzaje symboli ekologicznych na opakowaniach

 

Znaki ekologiczne na opakowaniach dzielą się na kilka kategorii:

Do ogólnego podziału znaków na opakowaniach należą:

Nas najbardziej interesują te ostatnie, ponieważ to właśnie znaki informacyjne zawierają istotne informacje związane ze specyfikacją opakowania. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze i najważniejsze z nich:

 

Dodatkowo produkty wykonane z drewna mają swoje oznaczenia ekologiczne:

 

3. Dlaczego warto sprawdzać znaki ekologiczne na opakowaniach

 


Kupując produkty, które są oznaczone znakami ekologicznymi, możesz mieć pewność, że są one przyjazne dla środowiska. Znaki te informują o tym, jak dany produkt można wykorzystać lub utylizować, a także jakie ma on wpływy na środowisko. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybierasz produkty, które są lepsze dla planety. Tak sprawdzony produkt jest mniejszym zagrożeniem dla środowiska, na które mamy bezpośredni wpływ.

Ponadto możesz sprawdzić, czy dany produkt spełnia określone standardy ekologiczne. Zwiększanie świadomości, wymusza na producentach wykorzystywanie przyjaznych środowisku i ekologicznych materiałów. Nasza wiedza na temat ekologii ma więc wpływ na przyszłość środowiska naturalnego.symbole eko

Coraz więcej produktów posiada cały zestaw znaków ekologicznych, dzięki czemu mamy swobodny wybór i możliwość oceny — czy chcemy lub nie korzystać z danego produktu.

Co ważne, zapewnia przejrzystość i wiarygodność — producentom, restauracjom i sprzedawcom. W taki sposób wiele marek może zbudować zaufanie wśród świadomych konsumentów,

których liczba stale rośnie.

Dlatego w Tedmark, zapewniamy szeroką gamę produktów ekologicznych . Stawiamy na świadomość ekologiczną oraz możliwość wyboru spośród wielu materiałów. W tym materiałów bezpiecznych dla środowiska, ulegających biodegradacji, gotowych do recyklingu, posiadających różnorakie certyfikaty. Zależy nam, by dostarczać produkty wysokojakościowe i przyjazne dla środowiska.

 


O autautor tekstuorze:

Patrycja, to ekspertka ds. mediów społecznościowych i rynków e-commerce. Specjalizuje się w wykorzystywaniu nowych trendów rynkowych w handlu produktami dla gastronomii. Interesuje się również fotografią produktową, która pomaga w kreowaniu atrakcyjnej wizualizacji naszych opakowań. Poza tym, zgłębia wiedzę dotyczącą ekologicznych rozwiązań, wspierająć firmę w promowaniu świadomych, ekologicznych opcji w branży opakowań gastronomicznych.