x

 

PRZEWODNIK PO PRODUKTACH : PS , PE (PLASTIK CZĘŚĆ II)

 

Wybierz odpowiedni plastik do odpowiedniego zastosowania cd.

1. PS (Polistyren)  jest popularnym i tanim tworzywem termoplastycznym z etylobenzenu. Plastik PS to mocny i przezroczysty plastik. PS występuje zarówno w postaci skrystalizowanej, jak i nieskrystalizowanej, przy czym skrystalizowany PS jest bardziej przezroczysty, a nieskrystalizowany PS jest nieco mocniejszy. Trzy popularne warianty PS stosowane w produktach jednorazowych to OPS (polistyren orientowany)EPS (polistyren ekspandowany) i HIPS (polistyren wysokoudarowy). Wszystkie nadają się do recyklingu.

 

 - OPS  wytwarzany jest poprzez rozciąganie ekstrudowanej folii PS w dwóch kierunkach, wzdłużnym i poprzecznym. Proces ten zwiększa sztywność materiału i poprawia widoczność. Głównym zastosowaniem OPS są przezroczyste pojemniki i pokrywki na żywność ze względu na wyraźny wygląd. OPS nadaje się przede wszystkim do zimnych i suchych potraw i nie nadaje się do ciepłych potraw. 

 

 - EPS  to miękkie tworzywo sztuczne, które kojarzy się głównie z produktami piankowymi. EPS jest wytwarzany z małych kulek styropianu z dodaniem pentanu za pomocą ciepła i ciśnienia. Kulki są ekspandowane do mieszanek składających się w 98% z powietrza i 2% z polistyrenu. EPS to lekki materiał, który dobrze izoluje zarówno ciepło, jak i zimno

 

 - HIPS  to polistyren, do którego dodaje się kauczuk butadienowy, aby zmiękczyć materiał i nadać mu wyższą wytrzymałość, dzięki czemu tworzywo można formować. Materiał nadaje się przede wszystkim do zimnej i suchej żywności, a pojemniki na żywność wykonane z HIPS nie są przeznaczone do podgrzewania. Dzięki zawartości gumy HIPS jest bardziej odporny na tłuszcz niż OPS.

 

2. PE (Polietylen)  to tworzywo sztuczne na bazie węglowodorów, nadające się do spalania. PE ma wysoką elastyczność na temperatury i może wytrzymać niskie temperatury. PE jest również odporny na chemikalia, niewrażliwy na wilgoć i może być stosowany w wodzie. Podczas produkcji nie dodaje się ani nie usuwa żadnych chemikaliów, z wyjątkiem barwników, które mogą być dodawane w celu zabarwienia produktu. Popularne produkty wykonane z PE to plastikowe torbybutelkinakrętki i folie

 

PE jest klasyfikowany według gęstości i rozgałęzień. Oto trzy najpopularniejsze rodzaje PE stosowane w produktach jednorazowych: