Jakie naczynia jednorazowe można podgrzewać w mikrofali

 

Od wielu lat kuchenka mikrofalowa jest nieodłącznym elementem kuchni w wielu gospodarstwach domowych na całym świecie. Chociaż używanie kuchenki mikrofalowej nie powinno być codziennością dla punktów gastronomicznych, to jej pomoc w przygotowaniu niektórych elementów dania może okazać się nieoceniona. Ta wyjątkowa technologia pozwala na szybkie i skuteczne podgrzanie i gotowanie posiłków, co pozwala oszczędzić czas i energię.

Równie często korzystamy z jednorazowych opakowań do żywności. Szczególnie w dobie dużej popularności cateringów dietetycznych. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że większość opakowań jednorazowych, takich jak papier, tektura, folia aluminiowa i plastik, zawiera w swoim składzie chemikalia, które mogą uwalniać się pod wpływem temperatury.

W przypadku mikrofali, która działa na podstawie promieniowania mikrofalowego, ogrzewającego żywność, ta temperatura może być bardzo wysoka. Dlatego ważne jest, aby wybierać opakowania, które zostały specjalnie zaprojektowane do użytku w kuchence mikrofalowej.

Wielu z nas wie, że nie każde opakowanie jednorazowe nadaje się do użycia w mikrofali, ale czy na pewno wiemy, które to z nich? W poniższym artykule omówimy przede wszystkim dwa tematy: jakie naczynia nadają się do podgrzewania jedzenia w mikrofalówce oraz których należy unikać. Dołożymy kilka rad jak rozpoznawać odpowiednie naczynia do podgrzewania w mikrofalówce.

 

Spis treściopakowania jednorazowe

 

1. Papierowe opakowania jednorazowe

Papierowe opakowania jednorazowe, takie jak torebki papierowe i papierowe kubki, są powszechnie używane w codziennym życiu. Niemniej jednak nie wszystkie papierowe opakowania jednorazowe nadają się do użycia w kuchence mikrofalowej. Papierowe opakowania jednorazowe, które zawierają powłokę woskową lub folię, nie są przeznaczone do użycia w kuchence mikrofalowej. Takie powłoki i folie mogą się rozpuszczać lub topić pod wpływem temperatury.

 Opakowania jednorazowe z papieru są zwykle wykonane z papieru kraft lub innego materiału, który można poddać recyklingowi. Są one czasami ozdobione drukami i rysunkami, aby uatrakcyjnić produkt. 

Papierowe opakowania jednorazowe, które nie mają żadnej powłok lub folii, takie jak pudełka na pizzę lub papierowe tacki czy talerzyki z odpowiednimi oznaczeniami, są bezpieczne do użycia w kuchence mikrofalowej.

1.1 Kubki papierowe

Jednorazowe kubki papierowe to najpopularniejsze naczynia do podawania gorących napojów takich jak kawa, herbata, gorąca czekolada i itp. Nie oznacza to jednak, że nadają się również do podgrzewania napojów w kuchence mikrofalowej. Większość z nich wyściełana jest wewnątrz powłoką z tworzywa sztucznego (najczęściej) PP lub PE, które pod wpływem temperatury, może uwalniać szkodliwe dla człowieka substancje. Czy istnieją więc nadające się do mikrofali kubki? Tak! Istnieje rozwiązanie ekologiczne kubki z oznaczeniem plastic free. Są to kubeczki, stworzone w 100% z papieru. Warto natomiast podkreślić, że nawet te kubki wytrzymują najczęściej temperaturę do maksymalnie 70 stopni Celsjusza.

1.2 Talerzyki papierowe

Talerzyki papierowe są również popularnymi opakowaniami jednorazowego użytku. Podobnie też jak w przypadku kubków papierowych, nie wszystkie talerze papierowe nadają się do użycia w kuchence mikrofalowej. Bezpieczne oczywiście są talerze z oznaczeniem: "do użycia w kuchence mikrofalowej" lub "microwave-safe". Poza tym warto pamiętać, że woskowane czy powlekane powłoką antytłuszczową talerze, czy kartoniki nie nadają się do podgrzewania potraw w kuchence mikrofalowej.

1.3 Tacki papierowe

Większość tacek papierowych wyłożona jest powłoką antytłuszczową lub jest wykonana z papieru woskowanego. Oczywiście automatycznie wyklucza to możliwość podgrzewania w kuchence mikrofalowej, ponieważ tacki, które nie są zaprojektowane do podgrzewania w mikrofalówce, mogą ulec deformacji lub rozpuszczeniu pod wpływem temperatury. Co za tym idzie, mogą nie być bezpieczne dla zdrowia człowieka.

 

2. Plastikowe opakowania jednorazowe

W przypadku opakowań plastikowych powinniśmy kierować się głównie oznaczeniami. Bezpieczne do użytkowania w kuchence mikrofalowej pojemniki plastikowe oznaczone są symbolem mikrofalówki. Należy jednak zwracać uwagę na dodatkowe oznaczenia producenta, które nierzadko mówią o maksymalnej temperaturze lub czasie, który nie powinien zostać przekroczony podczas podgrzewania potraw w mikrofalówce. Dotyczy to zarówno opakowań jedno, jak i wielorazowych.

Co zrobić, jeśli plastikowe opakowanie nie posiada symboli dotyczących używania w kuchence mikrofalowej? Warto pamiętać, że zdecydowana większość naczyń plastikowych (PP, PE, PET) nadaje się do użycia w mikrofali w niskich temperaturach. Dlatego bezpieczne jest rozmrażanie lub delikatne podgrzewanie potraw.

Co najważniejsze dla wielu restauratorów sprzedających dania na wynos i zapewne wielu konsumentów, zdecydowana większość opakowań do zgrzewu może być używana w kuchence mikrofalowej.

 

3. Folia aopakowania do cateringuluminiowa

Najbardziej kontrowersyjny materiał spośród wymienionych. Pewnie niejednokrotnie słyszeliśmy sprzeczne teorie na temat użycia folii aluminiowej do podgrzewania potraw w kuchence mikrofalowej. To w końcu można, czy nie można używać folii aluminiowej? Temat jest skomplikowany, ponieważ to zależy od wielu czynników. Sama folia aluminiowa faktycznie nie powinna być podgrzewana w kuchence mikrofalowej. Powodem, jest powodowanie wyładowań elektrycznych i iskrzenia przez metal umieszczony w mikrofalówce. W wyjątkowych sytuacjach próba podgrzania potrawy opakowanej w folię aluminiową może skończyć się nawet pożarem.

Inaczej sytuacja się ma w przypadku tacek i foremek aluminiowych ich używanie w mikrofali jest bezpieczne, chociaż wymaga stosowania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim foremki nie mogą dotykać ścian mikrofali, powinny być podgrzewane pojedynczo. Należy również sprawdzić odpowiednie oznaczenia producenta na opakowaniach. Ponieważ może się zdarzyć, że niektóre tacki i foremki aluminiowe będą miały nadrukowany kategoryczny zakaz podgrzewania naczynia w kuchence mikrofalowej. Dlatego warto zachować ostrożność w przypadku naczyń wykonanych z jakiegokolwiek metalu.

4. Opakowania biodegradowalne

Opakowania biodegradowalne wykonane są z materiałów, które są biodegradowalne lub ulegają biodegradacji w czasie takich jak skrobia, pulpa trzcinowa itp. Mimo że są świetnym ekologicznym zastępstwem dla tradycyjnych opakowań z plastiku, to nie każde takie naczynie może być podgrzewane w mikrofali. Niektóre opakowania biodegradowalne mogą ulegać rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury, co może spowodować, że opakowanie stanie się niebezpieczne dla zdrowia lub wpłynie na smak jedzenia. Tutaj nie ma więc uniwersalnej zasady dla każdego takiego naczynia. Za każdym razem, kiedy chcemy użyć w kuchni tego typu opakowań, powinniśmy sprawdzić zalecenia i przeciwwskazania producenta.

5. Podsumowanie

Podsumowując, wybierając opakowania jednorazowe do użycia w kuchence mikrofalowej, należy dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu, aby upewnić się, czy jest ono bezpieczne do użycia w mikrofalówce.
Opakowania wykonane z papieru, tektury lub ceramiki są zwykle bezpieczne, ale należy uważać na opakowania z metalowymi elementami lub ozdobami (w tym na folię aluminiową), które mogą powodować iskrzenie lub przegrzewanie się opakowania.
Plastikowe opakowania jednorazowe, które są oznaczone jako "do użytku w kuchence mikrofalowej", powinny być bezpieczne do użycia, ale należy uważać na ograniczenia czasu podgrzewania lub maksymalnej temperatury.
Natomiast opakowania biodegradowalne są zwykle bezpieczne, ale warto upewnić się, czy producent określił, że opakowanie jest przeznaczone do użycia w mikrofalówce i czy jest bezpieczne do użycia w wysokich temperaturach. Warto też podkreślić, że opakowania jednorazowe pochodzące od różnych producentów mogą mieć również różne zasady użytkowania w zależności od materiałów i ich gramatury. Dlatego podstawą korzystania z każdego rodzaju naczyń czy to jedno, czy wielorazowych jest zapoznanie się z instrukcją ich użytkowania i zaleceniami producenta.

 

 


 

O autautor tekstuorze:

Patrycja, to ekspertka ds. mediów społecznościowych i rynków e-commerce. Specjalizuje się w wykorzystywaniu nowych trendów rynkowych w handlu produktami dla gastronomii. Interesuje się również fotografią produktową, która pomaga w kreowaniu atrakcyjnej wizualizacji naszych opakowań. Poza tym, zgłębia wiedzę dotyczącą ekologicznych rozwiązań, wspierająć firmę w promowaniu świadomych, ekologicznych opcji w branży opakowań gastronomicznych.